Til forsiden – www.fnug.dk FNUG's plakat
Sidste nyt Ung med gigt Aktiviteter FNUG-Bladet Debat Chat
Lokalt
Landsdækkende
Landsmøder / Generalforsamlinger
Tidligere lokale arrangementer
Tidligere landsdækkende arrangementer
Nordisk og Internationalt
IOYR - International Organisation of Youth with Rheumatism
PARE Manifesto
Nordisk samarbejde
Gigtforeningens ulandsarbejde
Gigtramte gør en forskel i Nepal
En anden tidsalder... - 1
En anden tidsalder... - 2
Husk: Film skal ses i biografen
Vandrytter eller hvad?
Forårskursus 2012 - Gigt og rettigheder
En bager har hemmeligheder...
Cupcakes er det nye "sort"
Den gode konsultation
Artikel fra FNUG-Bladet 119
Denne artikel er en stafet-artikel
Stafetten

Gigtramte gør en forskel i Nepal
Af Kent Lauritzen


Ole Storm og Kent Lauritzen
Lørdag d. 29. april 2005 rejste 2 ”raske” gutter og 2 hjælpere til Kathmandu, Nepal; Ole Storm og Kent Lauritzen, begge medlemmer af Gigtforeningens ulandsgruppe.

Vi er volontører, der er udsendt af Gigtforeningen. Vores job i Nepal er at hjælpe en handicaporganisation på benene, der hedder National Association of the Physical Disabled. (NAPD). Jeg selv har været i Nepal en gang før (november 2004), og Ole har været der to gange før.

Vi arbejder for, at handicappede i Nepal får samme rettigheder og levevilkår som ”normale” mennesker. Det gør vi ved at hjælpe med til at opbygge en stærk organisation, der kan blive talerør for de handicappede.

NAPD er en organisation for fysisk handicappede. Organisationen er rimeligt ny, så der er mange ting, der skal sættes på plads, og det er så her, vi kommer ind med vores forslag og erfaringer fra Danmark. Det lyder måske som et let arbejde, men det er det absolut ikke. Den største barriere, vi er stødt på, er kulturforskellen og de holdninger, der følger med. Ordet ligestilling findes åbenbart ikke i den nepalesiske ordbog, for det er en kamp at forklare dem, hvorfor det er vigtigt, at kvinderne også får medindflydelse på organisationens og landets udvikling.

En anden barriere, vi er stødt på, er mangel på uddannelse bl.a. den regnskabsmæssige kunnen. Så her træder vi også til. Vi guider dem igennem regnskabsføring, opsætning af budget, fortæller om de krav, der er i forbindelse med revision og regnskabsrapportering.

Vi laver mange flere ting end de ovenfor nævnte, men det vil nok blive for langt og for kedeligt for jer at læse og for mig at remse det hele op her.

Turisttur
Heldigvis plejer der også at være lidt tid til at være turister. Og det var vi så også denne her gang. Så I bliver ikke forskånet for et par turistfotos.

Onsdag d. 4. maj var vi på Mountain Flight. Det var en virkelig storslået oplevelse, som ikke kan forklares, men som skal opleves.


Et billed af Mount Everest taget fra cockpittet

Bare det at køre rundt i Kathmandu er en oplevelse i sig selv, både af den gode og dårlige slags. Lad os starte med den dårlige oplevelse, nemlig trafikken. For det første er der rigtig mange biler, cykler, knallerter og tuk tuks på de ret dårlige veje. Så kører de i venstre side, og så lader det til, at der ikke findes færdselsregler. Én regel er der dog, ”brug hornet”, hvilket de gør ret flittigt.

Hverdagstrafik i Kathmandu

En af de lidt sjovere oplevelser er alle de hellige køer, der bare vader rundt eller hviler midt på en meget befærdet vej. Der var bl.a. en lille flok køer, der åbenbart har fundet verdens bedste hvileplads, nemlig midt på vejen.

Magelige køer i trafikken

Som du kan læse og se, så er det en stor tilfredsstillelse at være volontør i Gigtforeningens ulandsgruppe, og man får oplevet en masse forunderlige ting.

Læs mere om Gigtforeningens ulandsarbejde.


FNUG's plakat

FNUG A-Å
Få tilsendt FNUG's nyhedsmail
Skriv en hilsen i gæstebogen

Avanceret søgning

  Dynamicweb Software A/S har stillet Content Management Systemet (CMS) Synkron.web til rådighed for FNUG til arbejdet på www.fnug.dk

www.fnug.dk hostes af Hostnordic, der også har stillet mailhotel til rådighed for FNUG

  Udskriv denne side Tilføj denne side til dine foretrukne Få hjælp til www.fnug.dk

FNUG - Tlf. 41 81 95 45 - fnug@fnug.dk - Kontakt os - Om FNUG

Til toppen En side tilbage www.fnug.dk in English